Çocuk, ergen ve gençler

Diyabet her yaştaki çocukta görülebilir Diyabet çocukluk çağının en sık görülen kronik hastalığıdır. Bebeklikten oyun çocuğuna ve ergenlik çağına kadar her yaştaki çocukta görülebilir.

Çoğunlukla tanı daha geç yaşlarda konmaktadır ve ancak hayatı tehdit edici oranda şeker yüksekliği ortaya çıktığında anlaşılmaktadır. Bazen viral enfeksiyonlarla karıştırılır.Dünyanın birçok bölgesinde tip 1 diyabeti olan çocukların yeterli imkanları olmaması sebebiyle hayatta kalmaları mümkün olmamaktadır.

Diyabetle yaşamayı öğrenmek konusunda en büyük görev diyabetli çocuklarımız ve gençlerimize düşmektedir.Diyabetle ilgili bilgi dağarcığınızı geliştirmek, sorarak öğrenmek, doktor kontrollerinizi aksatmamak, sizlere yardımcı olmaya çalışan sağlık profesyonellerinin görüş ve yardımlarını almak bunlardan en önemli olan bir kaçıdır.

Diyabetli çocuklarımızın günlük yaşam düzenlerini bozmadan, spor, oyun, okul faaliyetlerinin yanı sıra insülin enjeksyonlarını yapmayı, sağlıklı beslenmeyi ve düzenli egzersiz yapmayı unutmamaları ve aksatmamalı oldukça önemlidir.Diyabetle yaşamayı öğrenerek her tür sporu yapabilir, spor yada diğer tüm alanlarda kariyerinizi geliştirebilir, toplumda başarılı bir birey olarak yer alabilirler.