Tip 2 Diyabet Risk Testi

Yaşınız
Cinsiyetiniz
Erkeklerde tanısı konulmamış diyabet olma ihtimali kadınlara göre daha yüksektir.Bunun nedenlerinden biri, erkeklerin düzenli olarak doktora görünme alışkanlıklarının fazla olmaması olabilir.
Diyabeti olan anne, baba veya kardeşiniz var mı?
Ailede diyabetli öyküsü bulunuyorsa, tip 2 diyabet riskiniz artabilir.
Size hiç yüksek tansiyon tanısı konuldu mu?
Yüksek tansiyona sahip olmanız, tip 2 diyabet riskinizi arttırabilir.
Fiziksel olarak aktif misiniz?
Aktif olmayan bir fiziksel yaşantıya sahip olmanız, tip 2 diyabet riskinizi arttırabilir.
Boyunuz?
Boyunuz ile kilonuzun kombinasyonu, beden kitle indeksinizi (BMI) bilmemizi sağlar. Yüksek beden kitle indeksine sahip insanlar daha yüksek risk altındadır.
Kilonuz?
Boyunuz ile kilonuzun kombinasyonu, beden kitle indeksinizi (BMI) bilmemizi sağlar. Yüksek beden kitle indeksine sahip insanlar daha yüksek risk altındadır.
Daha önce gebelik sırasında diyabet tanısı kondu mu?
Gestasyonal diyabet, hamilelik döneminde gelişen bir diyabet tipidir. Hamilelik sonrası kaybolur, ancak gestasyonel diyabeti olan kadınlarda tip 2 diyabet gelişme riski artmaktadır.

Tip2 Diyabet Risk Testini İndir

Tip 2 Diyabet Risk Testi

Unknown

Skorunuz 0 olarak tespit edilmiştir.

Tip 2 diyabet riskiniz düşüktür. Ancak zaman içerisinde diyabetin belirtilerinin ortaya çıkması halinde takibinizi yapan doktorunuza bilgi vermenizde fayda bulunmaktadır.Düzenli doktor kontrolleri, ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının teşhis ve tedavisi için çok önemlidir. Kişilerde, farklı uyarıcı işaretler vardır ve bazen bunlar çok açık işaretler olmayabilir. Fakat işaretlerin bazıları, genel olarak tanıya yönelik işaretlerdir.

Tip 2 diyabet riskiniz düşüktür. Ancak zaman içerisinde diyabetin belirtilerinin ortaya çıkması halinde takibinizi yapan doktorunuza bilgi vermenizde fayda bulunmaktadır.Düzenli doktor kontrolleri, ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının teşhis ve tedavisi için çok önemlidir. Kişilerde, farklı uyarıcı işaretler vardır ve bazen bunlar çok açık işaretler olmayabilir. Fakat işaretlerin bazıları, genel olarak tanıya yönelik işaretlerdir. Yaygın Olarak Gözlenen Uyarıcı İşaretler

Tip 1 Diyabet:

Tip 1 diyabetin başlangıcı genellikle birdenbire ve dramatiktir (saman alevi gibi). Aşağıdaki semptomları içerebilir:
  • Çok su içmek ve ağız kuruması
  • Sık idrara çıkma
  • Kol ve bacaklarda yorgunluk/Enerji azlığı
  • Çok yemek yemek
  • Sürekli açlık hissi
  • Ani kilo kaybı
  • Yavaş iyileşen yaralar
  • Tekrarlayan enfeksiyonlar
  • Bulanık görme
  • Tip 2 Diyabet

Tip 2 Diyabet

Yukarıda listelenen aynı semptomlar tip 2 diyabetli kişilerde de görülebilir. Fakat, genellikle, semptomlar daha az belirgindir. Tip 2 diyabetin başlangıcı yavaştır ve sonuçta tespit etmek güç olabilir. Gerçekten de, tip 2 diyabetli bazı kişiler, erken dönemde hiçbir belirgin semptom göstermezler. Bu kişilerde çoğunlukla hastalık tablosu birkaç yıl sonra teşhis edilir. O zaman birçok komplikasyon gelişmiş olarak karşımıza gelebilir.